Wojciech Różański (Woto).
Kontakt: woto@boo.pl;
Obecnie jestem studentem Politechniki Śląskiej na kierunku biotechnologia z bioinformatyką. Moją pasją jest obserwacja płazów i gadów w środowisku naturalnym oraz w sztucznie stworzonych wiwariach. Herpetofauną krajową interesuję się od dziecka, natomiast hodowlą okazów egzotyczych zajmuję się dopiero od kilku lat i na dzień dzisiejszy posiadam następujące gatunki:
Bombina orientalis, Bombina maxima, Tylototriton shanjing, Bufo debilis, Mantella aurantiaca.
Od stycznia 2006 roku prowadzę stronę internetową, którą w tym momencie przeglądasz. Jestem osobą, która chętnie dzieli się z innymi zdobytą wiedzą, co mogę robić właśnie na łamach tego wortalu. Wcześniej prowadziłem strony o krajowej herpetofaunie, które były dostępne pod tym samym adresem co obecna.
Moje pozostałe zainteresowania to ogólnie pojęta biologia , spacery w teren, turystyka górska (szczególnie Beskidy) oraz tworzenie stron internetowych.
Janusz Wierzbicki (Yahilles).
Kontakt: yahilles(at)op.pl; gg: 2301512.
Mieszkam w Poznaniu. Od bardzo długiego czasu interesuję się płazami i gadami a trochę krócej zajmuję się ich chowem i hodowlą w warunkach domowych. Moje hobby akwarystyka i terrarystyka sprawiły, że moim zainteresowaniem stała się również szeroko pojęta przyroda, ze wskazaniem na środowiska wilgotne i mniejsze zbiorniki wodne. Najbardziej interesującą dla mnie grupą płazów są płazy ogoniaste a szczególnie azjatyckie traszki (jak i wszystkie inne), które hoduję i rozmnażam, poza tym jestem fanem żab szuwarowych z rodziny Hyperoliidae oraz ropuch. Lubię dużo czytać, jestem też użytkownikiem for zagranicznych, dlatego chętnie doradzam innym pasjonatom również w kwestii rzadziej spotykanych płazów, o których informacji w polskim internecie niestety brakuje (a co przy pomocy tego serwisu zamierzamy zmienić). Moim wielkim marzeniem od dawna było prowadzenie strony o swojej hodowli więc taką założyłem. Opisuję tam swoje doświadczenia, umieszczam liczne fotografie oraz niewielkie artykuły dla początkujących. W przeciwieństwie do Amphibii, jest pisana nieco... luźniejszym językiem www.yahilles.republika.pl
Ewa Grochala (Evereen).
Kontakt: evereen@o2.pl; gg: 1841956.
Jestem z Łodzi. Odkąd pamiętam zawsze fascynował mnie bogaty świat istot pływających, skaczących i pełzających. Szkolne wakacje spędzałam na wsi lub na wędrówkach po Polsce podziwiając bogactwo dzikiej fauny i flory. Gdy nadszedł czas podjęcia pracy i założenia rodziny zwierzęta zagościły w domu. Nie potrafię bez nich żyć. Najstarszej mojej żółwicy, chowanej od maleństwa, niedawno "stuknęła" 30-stka. Pierwsze żabki, cztery malutkie kumaczki dalekowschodnie, zamieszkały ze mną w 2002r. Od tej pory domowe żabie grono znacznie się powiększyło, są liściołazy, żabki pomidorowe, kumaki olbrzymie. Na działce znalazły azyl jaszczurki żyworodne, ropuchy szare i żabki trawne. Bardzo się cieszę, ze w ostatnich latach widać zdecydowany wzrost zainteresowania losem płazów w kraju i na całym świecie. Są to istoty niezmiernie pożyteczne, stanowią jeden z ważniejszych czynników utrzymujących równowagę biologiczna środowiska. W ostatnich latach znowu mam czas na wędrowanie po Polsce i niestety na własne oczy widzę ogrom zniszczenia, jaki przyniósł dla populacji płazów rozwój techniki i urbanizacja. Dlatego chciałabym, aby jak najwięcej osób interesowało się płazami i dbało o ich środowisko.
Wojciech Szawerna (Wojtas).
Kontakt: brak.
Nazywam się Wojciech Szawerna, obecnie mieszkam w Radomiu. Od dzieciństwa, czyli od ponad 40lat pasjonuję się naszą krajową herpetofauną, przede wszystkim płazami.
Od kilku lat hoduję też płazy egzotyczne. Obecnie posiadane gatunki to: Pleurodeles waltl, Paramesotriton chinensis, Hymenochirus boettgeri i moje ulubione żaby szponiaste, Xenopus laevis - albinosy i całkiem od niedawna forma nominalna (dzika).
Ostatnio wspólpracuję też z Radomskim Towarzystwem Przyrodników w zakresie ochrony płazów i ich środowisk na moim terenie.
Copyright: Amphibia.net.pl 2006-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kontakt|Informacje|Regulamin|Reklama|Współpraca