Wstęp: Każdy hodowca wie, że świerszcze są podstawowym, łatwo dostępnym przysmakiem zwierząt trzymanych w terrarium, w tym również płazów. Można je coprawda kupować nabieżąco w sklepie zoologicznym, ale o wiele wygodniej hodować je samemu, w ten sposób zaoszczędza się pieniądze i czas, a karmówka jest zawsze pod ręką. Do domowej hodowli nadaje się kilka gatunków tych owadów:
Chów i wymagania poszczególnych gatunków są podobne.
Pomieszczenie: Przed założeniem hodowli, trzeba przygotować odpowiednie pomieszczenie na owady, np. plastikowe pudełko, szklane insektarium lub zwykłe akwarium, o mniej więcej takich wymiarach: 40cm x 40cm x 40cm (ważna jest wysokość, ponieważ z niskiego pojemnika, po odsunięciu przykrywy owady mogą wyskoczyć). Z góry pomieszczenie powinno być zamknięte siatką, najlepiej metalową, gdyż plastik, firanka lub inne tworzywo może zostać przegryzione. Na dno wsypujemy suchą mieszankę pokarmową (pokarm dla ryb, bułka tarta, płatki owsiane, musli, suchy pokarm dla psów itp.). W środku ustawiamy wytłoczki do jaj lub kawałki pomiętego papieru, które będą służyć jako kryjówki dla świerszczy, niską podstawke na świeży pokarm, oraz pojemniczek na wodę, do którego wkładamy kawałek gąbki, co uchroni owady przed utonięciem. Trzeba także przygotować miejsce do składania jaj - może to być np. pojemnik po margarynie, wypełniony zawsze wilgotnym torfem. W terrarium utrzymujemy temperaturę 20°C-32°C (ogrzewanie jest raczej zbędne, owady rozmnażają się z powodzeniem w warunkach pokojowych).
Opieka: Codziennie świerszczom podajemy świeży pokarm (liście sałaty, potarta marchewka, kawałki jabłka, kapusta pekińska, liście mniszka, kiełki zbóż itp.), wymieniamy wodę i zwilżamy pojemnik, w którym samice składają jaja. Uwaga! Należy pamiętać, że pozostała część zbiornika powinna pozostawać sucha i czysta, co zapobiegnie powstawaniu procesów gnilnych i pleśni.
Odchów: Kiedy zauważymy, że dojżałe samice skłądają jaja, odczekujemy około tygodnia i przenosimy pojemnik z torfem do osobnego zbiornika (o dużych rozmiarach, co zapobiegnie późniejszym kłopotom z przekładaniem świerszczy), a na jego miejsce ustawiamy nowy. Po 2-3 tygodniach z jaj wylęgają się młode, które są nie większe od mrówki, ok. 2-3 mm długości i potrafią chodzić po szkle, dlatego pomieszczenie, w którym się znajdują powinno być odpowiednio przykryte, najlepiej kilkuwarstwową gazą. Jako pokarm podajemy to co dorosłym osobniką. Po około 7-8 tygodniach osiągają one dojżałość płciową.
Skarmianie: Świerszczami możemy karmić większość gatunków płazów, pamiętając przy tym, że owad musi być odpowiedniego rozmiaru, w stosunku do konsumenta. Aby wzbogacić pokarm o witaminy, przed podaniem posypujemy świerszcza odpowiednim preparatem witaminowo-mineralnym.
Wskazówki: Jeśli ktoś ma problemy z rozpoznaniem płci u owada, to samica posiada na odwłoku pokładełko (jakby długi kolec), czego brak u samców.
Copyright: Amphibia.net.pl 2006-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kontakt|Informacje|Regulamin|Reklama|Współpraca