Ambystoma tigrinum (Green, 1825) - Ambystoma tygrysia

zobacz cały album

Wielkość: Są to jedne z nawiększych płazów powszechnie hodowanych i zależnie od podgatunku lub rasy geograficznej osiągają 18-35 cm długości, rekordowo sięgając nawet 40 centymetrów, większość przedstawicieli tej grupy ambystom jest bardzo mocno zbudowana.

Długość życia: Na wolności dożywają nawet 40 lat, lecz w niewoli przy dobrych warunkach od 15 do dwudziestu kilku lat.

Występowanie: Zamieszkują całą Północną Amerykę wraz z południową Kanadą.

Cechy szczególne: Bardzo atrakcyjnie ubarwione płazy, wyglądem nieco przypominają salamandrę plamistą (Salamandra salamandra). Nie należą do wymagających płazów i nawet początkujący hodowcy łatwo radzą sobie z tym gatunkiem.
U tego gatunku bardzo często występuje zjawisko neotenii, co oznacza, że niektóre larwy nie przekształcają się w postać dorosłą, jednak w formie larwalnej osiągają wymiary dorosłych osobników i całe życie pozostają w wodzie zdolne do rozmnażania (podobnie jak aksolotle). W obrębie dwóch głównych gatunków (Ambystoma mavortium i Ambystoma tigrinum) występuje wiele podgatunków i lokalnych form barwnych i odróżnienie gatunku/podgatunku jest niezwykle trudne, jeśli nie znamy miejsca pochodzenia swoich osobników.

Atywność: Ambystomy są aktywne głównie nocą, sporadycznie pokazują się w dzień.

Środowisko życia: Zależnie od zasięgu zamieszkują wilgotne lasy lub otwarte półpustynne tereny (gdzie najsuchsze okresy spędzają zagrzebane głęboko pod ziemią), cały dzień przesiadują w norach, lub pod korzeniami, kamieniami itp.

Terrarium: Obszerne terrarium o dużej powierzchni dna, powinno jak najbardziej odwzorowywać las. Bardzo ważna jest gruba (10-20 cm) warstwa podłoża, mile widziane są też w zbiorniku opadłe liście dębowe i bukowe.
Jako podłoża używamy odkwaszonego torfu lub zwykłej ziemi ogrodowej, w celu zachowania odpowiedniej wilgotności należy używać spryskiwacza (spryskiwać codziennie niedużą ilością wody). Trzeba pamiętać, że zarówno zbyt niska, jak i zbyt wysoka (ponad 80%) wilgotność jest szkodliwa dla tych płazów. Podłoże nie powinno być mokre ani błotniste, a tylko lekko wilgotne. Jeśli jest taka możliwość, powinno się stworzyć w terrarium miejsca nieco mniej i bardziej suche, by ambystomy mogły wybrać, gdzie chcą przebywać. Ważny jest także płytki basenik z wodą, gdzie płazy będą mogły czasami się moczyć i pobierać wodę.
Terrarium powinno być też zabezpieczone przed ucieczką ambystom oraz mieć dobrą wentylacje, która uniemożliwi rozwój pleśni oraz "stęchnięcie" powietrza w zbiorniku.

Wielkość terrarium: Dla ambystom tygrysich najważniejsza jest powierzchnia dna, poza głębokością podłoża (która powinna wynosić ok. 15cm) wysokość nie jest ważna (ale te wymiary zbiorników, które zaraz podam są najczęściej spotykane), bo są to płazy które nie wpinają się i większość czasu spędzają pod ziemią.
Minimalne wymiary to 80x40x40 cm dla jednego do dwóch osobników. Dla więcej niż dwóch osobników min. 100x50x40 cm. Jako przejściowe terrarium dla młodych osobników można stosować pojemniki mniejszych rozmiarów, ale lepiej jest od razu zaopatrzyć się w docelowe terrarium.

Oświetlenie: W terrarium powinien panować półmrok, mocne oświetlenie sprawi, że płazy będą mało aktywne i pędzić będą skryty tryb życia.

Temperatura: Nie powinna przekraczać progu 22°C, Optymalną temperaturą jest 17-20°C. W miesiącach letnich, aby utrzymać niską temperaturę należy wkładać zimne kamienie (wcześniej umieszczone w lodówce) i zraszać terrarium chłodną wodą.

Wilgotność: Jak wcześniej wspomniałem, w terrarium z ambystomami należy utrzymywać odpowiednią wilgotność, na poziomie od 60 do 80%, warto jest się zaopatrzyć w hygrometr (urządzenie do pomiaru wilgotności) aby kontrolować poziom wilgotności.

Żywienie: Jak wszystkie płazy "tygrys" jest drapieżnikiem, dlatego należy karmić wszelkiego rodzaju bezkręgowcami jak np: świerszcze, larwy mącznika młynarka, drewnojady, karaczany, larwy moli woskowych czy szarańcze. Natomiast podstawę diety powinny stanowić dżdżownice, gdyż zawierają dużo białka. Dorosłym osobnikom jako urozmaicenie można od czasu do czasu podawać mysie noworodki (oseski), aczkolwiek nie należy robić tego zbyt często gdyż może dojść do przetłuszczenia zwierzęcia. Od czasu do czasu można podać z pęsety niewielką rybkę, na przykład gupika.
Przy urozmaiconej diecie nie trzeba podawać witamin, ale od czasu do czasu można posypać pożywienie wapnem.
Ambystomy szybko się oswajają do ludzi i po pewnym czasie można karmić je z pęsety lub nawet z ręki

Dymorfizm płciowy: Samce mają większą, bardziej nabrzmiała kloakę, czasem lekko rozwartą. W większości przypadków samice są ponadto dłuższe i większe od samców.

Rozmnażanie: Rozród ambystom w niewoli zdarza się sporadycznie, gdyż wymaga dość niskich temperatur. Po zimowaniu (w niewoli koniecznie temperatura bliska ale nie równa zeru, jeśli chcemy sprowokować rozród) ambystomy wchodzą do zbiorników wodnych, gdzie mają miejsce gody. W wodzie zwykle pierwsze pojawiają się samce. Jeden z hodowców udany rozród przeprowadził zimując ambystomy w lodówce, a po dwóch miesiącach wpuścił je wczesną wiosną do ogrodowego terrarium z grzałką (która była niezbędna, by uniknąć zamarznięcia wody). W takich warunkach ambystomy rozpoczęły rozród, po którego zakończeniu należy koniecznie usunąć je z wody, gdyż występuje ryzyko utopienia.
Przekazanie spermatoforu (pakietu spermy) przez samca następuje w wodzie, następnie samice składają jaja, przyklejając je do roślin wodnych, drewna i kamieni, w niewoli nawet kabli, dlatego ważny jest wystrój akwarium rozrodczego - dobrze, by na dnie znajdowało się wiele opadłych liści, drewnianych patyczków itp, by możliwie wiernie odwzorowywał biotop leśnego stawu.
Larwy po wykluciu zachowują się podobne do larw innych płazów ogoniastych, oddychają skrzelami zewnętrznymi, są bardzo żarłoczne i równie szybko rosną, po około 12 tygodniach od wylęgu przeobrażając się (zwykle przy długości ponad 10 centymetrów), lecz jak wcześniej nadmieniłem, są też przypadki osobników neotenicznych. Larwy karmimy wszelkimi adekwatnych rozmiarów pokarmami wodnymi - zaczynając na robakach Grindala, przez wazonkowce, ochotkę, wodzień, kiełże, rozwielitki, ośliczki, w miarę wzrostu zaczynamy podawać dżdżownice, małe rybki itd.

Uwagi: Należy pamiętać o utrzymywaniu możliwie niskiej temperatury. Nie należy trzymać ich z innymi zwierzętami terraryjnymi, jedynie z przedstawicielami tego gatunku o podobnych rozmiarach.

Publikacja: 17.10.2011 Opracowanie: Tomasz Janulewicz

Copyright: Amphibia.net.pl 2006-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Kontakt|Informacje|Regulamin|Reklama|Współpraca