Akwarium dla traszek

Przykładowe akwarium

Akwarium to ważna, wręcz podstawowa kwestia w hodowli traszek. Tutaj opisze podstawowe informacje potrzebne, by założyć funkcjonalny zbiornik, w którym płazy będą się dobrze czuły. Polecam aranżacje dążącą w stronę naturalności, a nie wyłącznie w stronę wydajności, jak to robią np. Amerykanie czy niektórzy, choćby krajowi, masowi hodowcy. Należy pamiętać, że to dla zwierząt robimy zbiorniki, a nie dla własnej wygody. Traszki powinny się w nim czuć jak najbezpieczniej i przede wszystkim "jak w domu".

Zbiornik: Dla pary większości gatunków traszek odpowiednie będzie akwarium o pojemności 54 litrów, czyli o wymiarach 60cm x 30cm x 30cm (długość x szerokość x wysokość). Najlepiej wybrać proste, nie profilowane akwarium, które jest tańsze i poza wyglądem w niczym nie jest gorsze od profilowanego.

Osprzęt: Aby akwarium prawidłowo funkcjonowało, potrzebuje przede wszystkim filtra. Do zbiornika, o wymiarach podanych powyżej, wystarczy niewielki filtr wewnętrzny lub gąbkowy, który umieścimy w jego tylnej części. Nie powinien być on za mocny, by nie tworzyć dużego prądu wody w akwarium, co wpływałoby negatywnie na traszki. Drugą kwestią jest oświetlenie. Jeśli akwarium będzie odpowiednio, gęsto obrośnięte roślinami, to mimo iż traszki nie lubią mocnego oświetlenia, powinno ono być intensywne. Dzięki temu lepiej będą rosły rośliny, wśród których traszki znajdą schronienie. Do oświetlania używamy świetlówek lub żarówek energooszczędnych, by emitować jak najwięcej światła i jak najmniej ciepła. Nie jest to konieczne, ale można zainstalować również oświetlenie UVB, przy czym należy pamiętać, że jego natężenie nie może wynosić więcej niż 2%. Kolejna sprawa to pokrywa. Można kupić gotową pokrywę, jednak to kosztowny sprzęt, często droższy od samego zbiornika. Dlatego alternatywą jest wykonanie jej samemu. Prawidłowa pokrywa powinna mieć odpowiednią wentylację, a zarazem być skutecznym zabezpieczeniem przed ucieczką zwierząt, które przecież potrafią chodzić po pionowych szybach, a tym bardziej po gumowych wężach i przewodach wychodzących z wody. Przy budowie pokrywy najlepiej jest w niej zamontować od razu światło, ponieważ rozwiązania typu: ustawianie lampy nad akwarium, są niepraktyczne, nieestetyczne i w konsekwencji marnuje się wtedy dużo światła. W wyposażeniu powinny znaleźć się również mniej istotne rzeczy, takie jak: termometr, dzięki któremu będziemy mogli kontrolować temperaturę wody. Można tu wykorzystać wszystkie dostępne na rynku rodzaje termometrów akwariowych. Odmulacz z wężem, który przyda się przy podmienianiu wody i czyszczeniu podłoża z odpadków i osadu. Absolutnie niewskazane jest natomiast stosowanie grzałki, ponieważ temperatura wody w akwarium powinna wynosić 18-20°C.

Wystrój: Zacznijmy od podłoża. Jego warstwa powinna wynosić ok. 3 cm. Można na nie użyć piasku, w którym traszki będą mogły z łatwością grzebać w poszukiwaniu pokarmu, jednak nie będzie on sprzyjał rozwojowi roślin wodnych - mogą one słabo rosnąć lub nawet zacząć gnić. Innym, dobrym rozwiązaniem jest użycie żwirku, przy czym jego wielkość musi być tak dobrana, by zwierzęta nie mogły go połknąć. Dodatkowym zabezpieczeniem przed połknięciem jest umieszczenie na dnie płaskiego, pustego pojemnika, na który będziemy zrzucać pokarm. Następnym elementem są kryjówki, czyli miejsca, w których traszki będą odpoczywać i jak sama nazwa wskazuje ukrywać się przed naszym wzrokiem. Ich wykonanie i ostateczny wygląd zależą w głównej mierze od naszej pomysłowości i zaangażowania. Przykładowo mogą to być stabilnie ułożone kamienie, większe korzenie. Należy jednak pamiętać, że takie materiały muszą być odpowiednio przygotowane przed umieszczeniem w akwarium. Korzenie powinny być wygotowane w wodzie z solą (w solance), wyparzone w piekarniku (nie na węgiel), a kamienie dokładnie wyszorowane i ewentualnie również wyparzone. Przy wyborze drewnianych części wystroju pamiętajmy, by unikać drzew iglastych - mają one w sobie zawsze więcej żywicy. W akwarium przyda się również jakieś tło, które możemy umieścić od zewnętrznej strony zbiornika, np. czarny brystol lub nie polecana przez akwarystów fototapeta. Jednak lepszym rozwiązaniem jest wewnętrzne tło strukturalne. Może to być zakupiony gotowiec w rodzaju "mozaiki" z łupków, wymodelowana płyta korkowa. Możemy również wyklejić tylnią szybe żwirkiem lub innym materiałem, który nie będzie niszczał w wodzie. Kolejną niezbędną sprawą jest część lądowa, na której traszki będą odpoczywać. Nie musi być ona duża, może być stała lub pływająca. Najlepiej wykonać ją z korka, styropianu, pianki montażowej lub szkła i dodatkowo oklejić żwirkiem lub piaskiem. Ważne jest, aby traszki mogły na nią bez kłopotów wychodzić. Poza tym powinna ona być także lekko zanurzona, dzięki czemu skóra płazów przesiadujących na niej nie będzie wysychać. Umieszczamy ją w oświetlonej części akwarium, nie w całkowitym cieniu.

Anubias nana Hygrophila polysperma Hydrocharis morsus-ranae Traszka na roślinie

Roślinność: Opisałem już osprzęt i wystrój, pozostają jeszcze rośliny - ważny element odzwierciedlający naturalne środowisko. Dla początkujących najlepsze będą mało wymagające gatunki:

Można również wykorzystać inne rośliny, przykładowo należące do następujących rodzajów:

Poza tym mamy jeszcze do wyboru liczne gatunki roślin pływających:

Przy czym nie polecam ich stosować razem z gatunkami podwodnymi. Głównie ze względu na ich szybki wzrost, powodujący często pokrycie przez nie całej tafli wody w krótkim czasie, a co za tym idzie zmniejszenie oświetlenia w niższych partiach zbiornika. W tym wypadku można zrobić akwarium bez roślin podwodnych, zastępując je dużą ilością korzeni i kamieni lub ewentualnie posadzić na dnie gatunki cieniolubne. Dodatkowym atutem wielu z wymienionych roślin pływających jest to, że przy odpowiednich rozmiarach mogą one z powodzeniem pełnić funkcję wyspy dla traszek, a ich zwisające korzenie będą dobrze oczyszczały wodę i stworzą doskonałe miejsce do składania jaj. Ważną czynnością przy utrzymywaniu żywych roślin w akwarium jest nawożenie. Jeśli komuś zależy na ich dobrej kondycji i wzroście, powinien dawkować specjalne preparaty dla roślin wodnych (w kulkach, tabletkach lub płynie). Trzena także zaopatrywać wodę w dwutlenek węgla (CO2). Dokładniejsze informacje na ten temat znajdziecie na stronach akwarystycznych.

Pielęgnacja: Posiadamy już gotowe akwarium, jednak to nie wszystko, należy jeszcze o nie dbać, aby było czyste i się nie zapuściło. Podstawowo, usuwamy odchody zwierząt i niezjedzone resztki pokarmu oraz podmieniamy ok. 20% wody tygodniowo. Poza tym kontrolujemy stan roślin, ewentualnie nawozimy rośliny. Warto również wpuścić do zbiornika ślimaki: Tarebia granifera - Świderki lub Pomacea bridgesi - Ampularie, które będą żywić się glonami i resztkami organicznymi.

Publikacja: 19.11.2007 Autor: Janusz Wierzbicki

Copyright: Amphibia.net.pl 2006-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Kontakt|Informacje|Regulamin|Reklama|Współpraca