Wstęp: Typhlonectes Natans to dosyć spore płazy beznogie (samiec 35cm, samiczka 60cm.) żyjące w wodzie słodkiej. Oddychają całą powierzchnią skóry i płucami. Mają czarno-szare wężowate ciało z małą, ale masywną głową i bardzo małe oczka. W środowisku naturalnym żyją w niszach pokarmowych gdzie nie mają konkurentów i wrogów. Mają bardzo delikatną skórę, dlatego "lubią" je bakterie i pasożyty. Zwierzęta te przez większa część dnia, a nawet nocy są zakopane w podłożu. Najbardziej są aktywne późnym wieczorem i wczesnym rankiem albo, gdy są głodne. Płeć naszego pupila można łatwo oznaczyć poprzez jasne otoczenie kloaki, które u samców znajduje się nieco więcej miejsca. Oczywiście samce są mniejsze.
Miejsce chowu: Z racji wielkości wymagają sporego akwarium 60-100litrów dla parki. Na dno zbiornika powinno się wysypać grubą 4-10cm (lepiej grubsza) warstwę piasku lub innego podłoża, w które mogą się łatwo zakopać, ale nie może mieć ostrych krawędzi, bo mają delikatną skórę. Dobrze, jeśli akwarium obsadzimy mnóstwem roślin, ponieważ czują się wtedy pewniej i częściej wychodzą spod ziemi. Niestety rośliny (korzenie dokładniej) będą stale "atakowane" przez nasze stworki, dlatego dobrze jest je przyczepić do kamieni za pomocą gumek recepturek. Moim zdaniem najlepiej jest użyć bardzo dużej ilości mchu jawajskiego. W akwarium nie mogą znajdować się żadne ostre przedmioty. Woda powinna być miękka (ułatwia to wylinkę), kwaśna i bardzo czysta. Temperatura w zbiorniku powinna wynosić 24-26 *C. Wymagają bardzo wydajnego filtra, Np. kubełkowego. Nie są to zwierzęta wymagające i nadają się dla początkujących.
Żywienie: Zjedzą wszystko, co się zmieści się do ich paszczy i przed nimi nie ucieknie, czyli np: ochotkę, rureczniki, kawałki mięsa, narybek, dżdżownice, wodzienie, artemię itp. Młode karmić należy 4-6 razy w tygodniu, natomiast dorosłe jak nakarmimy 2-3 razy, to im w zupełności wystarczy. Zbyt częste karmienie może doprowadzić do chorób.
Rozmnażanie: Dodatek świeżej, miękkiej wody stymuluje je do rozmnażania. Ciąża jest długa (trwa około pół roku), ale rodzące się młode są spore 11-15 cm i jest ich, w zależności od wielkości samicy od 3 do kilkunastu. Z tego, co słyszałem kopulują chętnie i jeśli mają dobre warunki życiowe, to nie mają z tym problemów.
Odchów larw: Jajożyworodne
Zimowanie: Nie zimuje się ich, ale można na czas 2-3 miesięcy nieznacznie obniżyć poziom wody w akwarium, stymuluje to je do rozmnażania.
Uwagi: Jeżeli chcesz kupić/kupiłeś te płazy tylko po to żeby raz na jakiś czas spojrzeć na akwarium i zobaczyć ciekawe zachowanie się tych zwierząt, to z całą pewnością będziesz żałować zakupu i nie poobserwujesz prawie wcale ciekawego zachowania twoich płazów. Prowadzą one bardzo skryty tryb życia i aby poznać ich zachowanie musisz poświęcić im wiele czasu. Są to płazy dla ludzi, którzy lubią wpatrywać się godzinami w "puste" akwarium żeby zobaczyć jak przez 5 minut ich pupil wychodzi z piasku, oddycha, je i znów się zakopuje. Ale naprawdę warto czekać aż się wyłonią z podłoża, bo to naprawdę piękne i ciekawe zwierzęta.
Copyright: Amphibia.net.pl 2006-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kontakt|Informacje|Regulamin|Reklama|Współpraca