Rhinella marina (Linnaeus, 1758) - Ropucha Aga

zobacz cały album

Hodowla gatunku

Wstęp: Nazywana także Ropuchą olbrzymią i Kururu. Ropucha ta dorasta do 23cm długości,12cm szerokości, przy czym waży 1,5kg. Aga ma masywne i pękate ciało, grzbiet oliwkowy do ciemnobrązowego a spód ciała jasnożółty pokryty brązowymi plamami. Jej skóra jest pokryta dużą ilością brodawek. Szeroko otwierający się pysk jest w stanie połknąć wszystko, co się do niego zmieści. Osadzone po bokach głowy, tuż za listwami kostnymi oczy są duże o poziomych źrenicach. Tuż za oczyma znajdują się parotydy, wydzielające trującą substancję o mlecznej barwie. Kończyny są dobrze umięśnione, lecz krótkie, przystosowane do krótkich skoków lub do chodzenia. Bufo marinus występuje w Ameryce Środkowej i Południowej. Dzięki swojej żarłoczności została introdukowana (wprowadzona) na Florydę, Antyle, Bermudy, Filipiny, Hawaje, Nową Gwineę i do Australii, aby tępić szkodliwego chrząszcza. Aga pięknie się dostosowała do nowego środowiska, ale nie tępiła szkodników. W rezultacie zwiększająca się populacja ropuchy zaczęła wypierać rodzime gatunki bezkręgowców, płazów, gadów, ptaków a nawet mniejszych ssaków.

Ciekawostka: Powszechnie uważana błędnie za największego przedstawiciela rodziny ropuchowatych, gdyż 30lat temu naukowcy odkryli w Kolumbii gatunek płaza nazwany ropuchą Blomberga, który to jest nieco większy od agi.

Aktywność: Cały dzień spędza w swej kryjówce. Gdy zapada zmrok ropucha wychodzi na żer. Całą noc spędza na zaspokajaniu swojego ogromnego apetytu. Łupem padają wszystkie organizmy żywe.

Terrarium: Dla samca i 2samic polecam terrarium 100x60x50(dłu x sze x wys), ale z uwagi na to, że ropuchy są samotnikami można hodować pojedynczo w terrarium wymiarów 70x50x50. Ze względu na łatwą aklimatyzację w nowych środowiskach można ją hodować w niemal każdym typie terrarium. Postaram się opisać terrarium optymalne dla tego płaza: Wilgotność pomieszczeniu hodowlanym powinna się utrzymywać w granicach 70-80%, z tym, że ropucha musi mieć prawo wyboru gdzie chce przybywać. Taka sama zasada jest z temperaturą, która mieści się w przedziale 23-28*C. Można naświetlać promieniami UV, ale jeśli pamiętamy o systematycznym podawaniu witamin jest to zbędne. Podłoże dla tego płaza może stanowić mieszanina piasku, torf i substratu kokosowego(piasku nie za dużo!). W terrarium warto umieścić miskę z wodą o zróżnicowanej głębokości, żeby płaz w jednym miejscu miał płyciznę, gdzie ledwo się może zanurzyć a w innym, tak, że musi troszkę podpłynąć. Basenik w terrarium o wymiarach podanych powyżej może mieć wymiary następujące:30x30x4-10cm (dł x szer x głębokość w najpłytszym-najgłębszym miejscu). Jako wystrój terrarium możemy zastosować grubsze korzenie, kamienie(pozbawionych ostrych kantów) a także rośliny. Z tymi ostatnimi jest pewien problem, mianowicie: mogą zostać stratowane. Aby tego uniknąć najlepiej jest sadzić je poza zasięgiem ropuchy, czyli na ściankach terrarium.

Żywienie: Jeśli chodzi o karmienie tej ropuchy to nie sprawia ono problemów. Wielkość podawanego pokarmu a także jego częstotliwość zależy oczywiście od wielkości naszej podopiecznej. Młodym osobnikom podajemy codziennie pokarm, starszym, co 2-3dni. Podawać możemy świerszcze, karaczany, szarańcze, wszelkie bezkręgowce łąkowe a także myszy, w każdym wieku. Nie można zapomnieć o wzbogacaniu podawanego pokarmu o preparaty witaminowe. Mogą to być kupione w sklepie zoologicznym witaminy dla płazów, ale także zwykły Vibovit kupiony w aptece.

Rozmnażanie i odchów larw: Na kontynencie, z którego pochodzi do rozrodu przystępuje w czerwcu(pora godowa trwa do października). Jest to czas o dużych opadach, dzięki którym powstają zbiorniki wody słodkiej. W okresie godowym samiec wabi partnerkę za pomocą rezonatora dźwięku. Kiedy para się dobierze, zwierzęta łączą się w apleksus. Samica niosąc na grzbiecie samca zmierza do zbiornika, aby tam złożyć skrzek. Zapłodnienie jest zewnętrzne, co oznacza, że samiec w trakcie składania skrzeku polewa go nasieniem. Kijanki przeobrażają się mniej więcej po miesiącu. W tym czasie odżywiają się planktonem, szczątkami roślin a przede wszystkim małymi bezkręgowcami wodnymi. W ciągu 1 roku życia młode mogą osiągnąć 12cm wielkości.

Uwagi: Jad tego gatunku powoduje ślepotę, wywołuje obrzęki, a także może być przyczyną śmierci, ponieważ przyspiesza skurcze serca do tego stopnia, że ulega ono samouszkodzeniu. Również skrzek jest trujący. Agę można oswoić! Rozpoznaje ona swoich opiekunów i pozwala się brać na ręce i na kolana.

Publikacja: 10.05.2007 Autor: Norbi

Copyright: Amphibia.net.pl 2006-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Kontakt|Informacje|Regulamin|Reklama|Współpraca