Phyllobates vittatus (Cope, 1893) - Liściołaz paskowany

zobacz cały album

Hodowla gatunku

Wygląd: Charakteryzują go dwa pomarańczowe pasy przebiegające przez cały grzbiet, reszta ciała jest smolisto czarna. Kończyny i obrzeża ciała niebiesko-zielone w czarne nieregularne kropki. Delikatna sylwetka dodaje mu uroku.

Wielkość: Stosunkowo mały płaz dorastający do 35mm.

Występowanie: Wybrzeże oceanu spokojnego i atlantyckiego.

Tryb życia: Jest dziennym płazem choć i nocą wykazuje aktywność, noc zwykle spędza w kryjówce wśród korzeni i mchów lasów tropikalnych o wysokiej wilgotności. Naziemny.

Wiek: W hodowlach dożywa do 10 lat, w naturze zwykle mniej.

Wielkość terrarium: Jako że żabki te nie osiągają znacznych rozmiarów nie potrzeba dla nich dużych terrari. Dla pary wystarczający jest zbiornik 30/30/30. Polecany jest chów w grupach, dla stada składającego się z czterech samic i jednego samca odpowiednie jest terrarium wielkości 60/35/35.

Wystrój terrarium: Powinien jak najbardziej przypominać naturalne środowisko występowania - wilgotne lasy deszczowe. Podłoże najlepiej jeśli stanowi torf, substrat kokosowy o grubości 5/6cm. W terrarium powinien znajdować się basenik z czystą, odstaną co najmniej 3 dni wodą o głębokości nie większej niż 3cm. Basen należy wypełnić grubszym żwirkiem co zapobiegnie utopieniu się naszego płaza. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony ciepłolubnymi roślinami, np. paprociami, bromeliami, bluszczem, trzykrotką, fitonią, anturium. Dno wyłożyć można mchem, a ściany korkiem z wyrzeźbionymi w nim półkami. Niezbędnym elementem każdego zbiornika są kryjówki- mogą to być połówki kokosa, groty z kamieni lub specjalne kryjówki dla gadów Exo-terra- co najmniej jedna kryjówka na jednego osobnika. Dekoracje typu: korzenie, liany, kamienne ołtarzyki zależą tylko i wyłącznie od gustu właściciela, pamiętajmy by nie były zbyt jaskrawe.

Temperatura: 26-28°C dzień, w nocy ok. 20°C. Terrarium ogrzewamy żarówkami o mocy dostosowanej do wielkości zbiornika. Należy pamiętać, by żarówki były zabezpieczone przed dostępem Liściołazów. W razie potrzeby można użyć dodatkowo kabla grzewczego.

Wilgotność: Dniem ok.80%, w nocy może dochodzić do 100%. Najlepiej jeśli w terrarium zainstalowany jest tzw. Fogger(emiter pary wodnej), jeśli nie posiadamy wyżej wymienionego urządzenia podnosimy wilgotność "ręcznie" przy użyciu spryskiwacza(np. do kwiatów, dostępny w każdym sklepie ogrodniczym). Spryskujemy obficie całe terrarium z rana i wieczorem. To odczytu wilgotności powietrza używamy higrometru.

Oświetlenie: Do oświetlenia terrarium posłużą nam podłużne halogeny dostosowane do długości terrarium. Przy mniejszych zbiornikach wystarczającym punktem oświetlenia są żarówki grzewcze. Nie wymagają UVB/UVA.

Żywienie: Pokarm powinien być dostosowany do wielkości naszego płaza, są to głownie małe świerszcze, karaczany, mole woskowe, muszki owocówki/octówki. Unikamy mączników, drewnojadów, białych robaków oraz pinek. Ważne jest urozmaicanie pokarmu. Co trzy dni u dorosłych i co dwa u młodych osobników należy wzbogacić pokarm witaminami(np. firmy Sera czy ZooMed) i wapnem(np. tarta sepia). Młode karmimy codziennie, dorosłym Liściołazom podajemy pokarm co 2 dzień tak, by najadły się do syta.

Rozmnażanie i odchów młodych: Przed próbą rozmnażania należy porozstawiać kilka pudełek po kliszy(tzw. kliszówki) z niewielką ilością wody mineralnej na dnie. Liściołazy stymulujemy do godów poprzez podniesienie wilgotności, samiec przekonuje do siebie partnerkę głośnym ćwierkaniem przypominającym śródziemnomorską cykadę. Później gdy odnajdzie samice zbliża się do niej na kilka centymetrów i wciąż śpiewając zwabia do miejsca w którym złoży skrzek(np. nasada liści bromelii, czy wyżej wymienione kliszówki). Samiec zapładnia skrzek w ciągu kilku godzin. Najlepiej jeśli sami odchowujemy skrzek- temperatura ok 26°C, skrzek cały czas musi być wilgotny, najlepiej jeśli spryskujemy go delikatnie niegazowaną wodą mineralną używając do tego spryskiwacza do kwiatów. Po około 10-11 dniach wykluwają się kijanki. Trzymamy je w małych akwariach (max. 5l) lub pudełkach na mocz(dostępne w każdej aptece), grupami- nie ma sensu trzymania kijanek osobno. Temperatury wody powinna wynosić ok.20°C i być podmieniana codziennie 40/50%. W "akwarium" powinny znajdować się rośliny służące kijankom za schronienie/kryjówkę. Karmimy je sproszkowanym pokarmem dla ryb, glonami. Najlepiej by te drugie miały cały czas "pod ręką" i jadły gdy tylko czują się głodne. Po około 2/3 miesiącach w naszym zbiorniku należy stworzyć kilka wysepek(np. kamyki wystające powyżej powierzchni wody, korzenie) to na nie wejdą przeobrażone kijanki. Młode żabki przenosimy do faunaboxu- zasłaniamy całą wentylacje. Na dno kładziemy ręczniczki papierowe, sterylną kryjówkę i kilka gałązek sztucznych roślin służących im za schronienie i miejsce do "spacerów". Warunki utrzymujemy jak przy dorosłych osobnikach. Dopiero co przeobrażone płazy karmimy skoczogonkami, podrośnięte muszką owocówką. Młode vittatusy nie wykazują do siebie agresji nawet w dużych grupach więc odchowujemy je w grupach.

Stan prawny: Podlega rejestracji, objęty jest CITES (zał. II).

Uwagi: Należy dać żabkom czas na aklimatyzację w nowym terrarium która trwa zwykle nie dłużej niż 2 tygodnie. Należy wtedy ograniczyć do minimum manipulacje w terrarium. Zwierzęta są zwykle na początku bardzo płochliwe i większość czasu spędzają w kryjówkach lecz z upływem czasu stają się bardziej śmiałe i częściej ukazują się nam. Zwierze wyłącznie do obserwacji, nie ma mowy o wyciąganiu ich na rękę czy "bawieniu" się z nimi, dość łatwo się stresują. Liściołaz paskowany jest najpopularniejszym drzewołazem w hodowlach amatorskich w Polsce. Polecany osobom które miały jakiś kontakt z terrarystyką.

Publikacja: 15.01.2009 Autor: Terraman

Copyright: Amphibia.net.pl 2006-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Kontakt|Informacje|Regulamin|Reklama|Współpraca