Phrynohyas resinifictrix (Goeldi, 1907) - Rzekotka żabia

zobacz cały album

Hodowla gatunku

Wstęp: Rzekotki żabie dorastają do 8cm, przy czym zdarzają się osobniki mierzące 10cm. W naturze zamieszkują górne partie lasów deszczowych Ameryki Południowej. Prowadzą lądowy tryb życia, ale są uzależnione od wody (tak jak wszystkie płazy) gdyż oddychają przez skórę, która musi być zawsze wilgotna. Najczęściej przebywają w sąsiedztwie dziupli, w których gromadzi się woda. Jest to gatunek polecany dla początkujących, chociaż minusem jest to, że wśród młodych osobników występuje wysoka śmiertelność.

Terrarium: Arlekiny powinno się trzymać conajmniej trójkami - dla trzech osobników minimalne wymiary zbiornika powinny wynosić 40x40x80cm (dł, szer, wys.), natomiast dla 5 osobników zalecam 50x50x80cm (dł, szer, wys.). Zbiornik może być zbudowany ze szkła lub drewna (płyta meblowa, OSB, sklejka wodoodporna). Wewnątrz utrzymujemy temperaturę 27°C w dzień i 24°C w nocy, a wilgotność na poziomie 70-90%. Jako źródło ciepła można wykorzystać kabel grzewczy, albo żarówkę, która jednocześnie będzie dawała światło (w moim przypadku jest to 40wat). Dodatko można zamontować świetlówkę wytwarzającą UVB, jednak nie jest to wymagane, gdyż w naturalnym środowisku promienie słoneczne docierają w bardzo małej ilości do schowanych w gęstwinie rzekotek. Jako podłoże zalecam mieszankę zmielonej włókniny kokosowej i ziemi do kwiatów doniczkowych (dla lepszego wsiąkania wody i ozdoby można dodać kawałki próchna i mchu). W terrarium nie powinno zabraknąć basenu, w którym głębokość różnicujemy 4-20cm, w taki sposób, aby umożliwić zwierzętom bezpieczne wyjście. Może on zajmować ok. 25% powierzchni dna. Wodę w zbiorniku należy codziennie wymieniać na nową, która odstała minimum jeden dzień lub została uzdatniona wybranym preparatem akwarystycznym (np. Esklarin). Jeżeli chodzi o część lądową to mamy pełną swobodę aranżacji. Ścianki można wykleić korkiem: grubym (w którym rzeźbimy chropowatą strukturę) lub cienkim i płaskim. Inną możliwością jest zastosowanie styropianu z odpowiednio wyrzeźbioną i wyciętą fakturą lub pianki montażowej, która w czasie schnięcia sama przybiera ciekawe kształty. Tło wykonane w ten sposób (styropian, pianka) można pomalować klejem do glazury "Atlas + barwnik" lub żywicą epoksydową (przy czym trzeba ją dokładnie obsypać torfem). W terrarium powinna się znaleźć duża liczba kryjówek (grubsze korzenie, gałęzie, kawałki kory) i roślin. Zastosowanie znajdą tu wszystkie wilgociolubne gatunki:

Należy unikać roślin trujących, do których zalicza się lubiana Diffenbachia, ponieważ istnieje możliwość, że skóra płaza będzie miała kontakt z kroplami soku rośliny.

Żywienie: Jak wszystkie płazy i rzekotki żabie mają "wilczy" apetyt. Jedzą wszystko, co się porusza. W naturze żywią się bezkręgowcami, a czasami także noworodkami gryzoni. Jeżeli nie jesteśmy pewni czy nasza rzekotka poradzi sobie z wielkością pokarmu, to warto zastosować zasadę, że pokarm powinien być tej wielkości, co odległość między oczami. Młode osobniki karmimy wylęgiem świerszcza, karaczana, muszkami, oraz innymi drobnymi owadami. Wraz z dorastaniem naszych pupili rośnie nam paleta pokarmowa. Dorosłym podajemy bardzo zróżnicowaną dietę. Mogą to być karaczany, świerszcze, mączniaki, drewnojady (Zoophobas sp.), plankton łąkowy, a w mniejszych ilościa również oseski mysie. Podawany pokarm wzbogacamy preparatami witaminowymi (specjalne, trudno dostępne witaminy dla płazów można zastąpić Vibovitem kupionym w aptece).

Rozmnażanie i odchów larw: W celu rozmnożenia rzekotek w hodowli należy, przeprowadzić 6 tygodniową imitację pory suchej, zmniejszając wilgotność do 60%. Następnie ponownie zwiększamy ją do 90%, co odpowiada porze deszczowej. Samce w okresie godowym wabią samice za pomocą głosu wydawanego dzięki rezonatorowi dźwięku, jest on ukryty w gardzieli pod językiem. Złożony przez samicę skrzek najlepiej jest przenieść do akwarium z filtrem gąbkowym i grzałką nagrzewającą wodę do temperatury 25°C. Kijanki przy takich warunkach wylęgają się już drugiego dnia, a cały cykl rozwoju trwa ok. miesiąca. Karmimy je drobno roztartym, suchym pokarmem dla ryb akwariowych, szpinakiem, parzoną i roztartą sałatą, larwami solowca. Gdy podrosną także wodzieniem, siekanym rurecznikiem i ochotką. Po wykształceniu tylnich kończyn w zbiorniku umieszczamy wysepkę, na którą będą mogły wyjść przeobrażające się osobniki. Po całkowitej metamorfozie młode przenosimy do sterylnych pojemników, w których podłoże stanowią ręczniki papierowe lub gąbki.

Uwagi: Jak już wspomniałem Rzekotka żabia polecana jest dla początkujących, jednak mimo to w hodowli nie można pozwolić sobie na błędy. Jest to bardzo towarzyski i ciekawski gatunek. Łatwo się oswaja i przyjmuje wtedy pokarm z ręki.

Publikacja: 27.06.2007 Autor: Norbi, Wojciech Różański (korekta)

Copyright: Amphibia.net.pl 2006-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Kontakt|Informacje|Regulamin|Reklama|Współpraca