Kassina senegalensis (Dumeril & Bibron, 1841) - Senegalska żaba biegająca

zobacz cały album

Hodowla gatunku

Opis: Znacznie mniejsza i mniej efektowna, od swojej większej krewniaczki, K. maculata. W przeciwieństwie do niej, K. senegalensis prowadzi nadrzewny tryb życia i jest znacznie bardziej skryta. Ponieważ tego gatunku nikt nie rozmnożył, wszystkie zwierzęta w hodowli pochodzą z odłowu - gatunek ten jest słabo dostępny, a w Polsce ma je jedynie kilka osób.

Występowanie: Kassina senegalensis występuje Afryce na południe od Sahary, w krajach takich jak: Angola, Benin, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, RPA, Czad, Kongo, Etiopia, Gambia, Ghana, Mozambik, Namibia, Niger, Nigeria, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Republika Południowej Afryki, Suazi, Tanzania, Uganda, Zambia, Zimbabwe.

Warunki hodowli: Terrarium – 40x40x60 cm to minimalna wielkość dla 10 osobników (przy dobrym zagospodarowaniu przestrzeni i zarośniętym terrarium), jednak im większe terrarium, tym lepsze. Kassiny są towarzyskie (wręcz potrzebują innych osobników swojego gatunku, żeby dobrze się czuć).
Najlepiej, gdy warstwa podłoża ma około 10cm – ponieważ zdarza się, że płazy się zakopują, a więcej podłoża będzie również sprzyjać roślinności w terrarium i utrzymaniu odpowiedniej wilgotności. Basen powinien pojawiać się jedynie okresowo, na czas rozrodu. W samym terrarium trzeba umieścić dużo roślinności, korzeni i innych dekoracji, tak, żeby Kassiny mogły się wspinać i ukrywać. Warto pamiętać, że płazy te zajmują wszystkie piętra terrarium.
Terrarium oświetlamy około 10-14 godzin (w zależności od pory roku) na dobę. Kassiny tolerują temperaturę 15-30°C, jednak optymalna to 18-28 stopni, z nocnym spadkiem o 2-3 stopnie. Wilgotność 60-80%, w czasie pory deszczowej 100%.

Pożywienie: niewielkie bezkręgowce. Młodym podajemy muszki owocówki i wylęg świerszcza, podrośnięte i dorosłe osobniki zjadają mole woskowe, niewielkie świerszcze i karaczany, pokawałkowane dżdżownice i plankton łąkowy (chociaż ja im go nie daję, z uwagi na to, że są dla mnie zbyt cenne, by ryzykować przeniesienie na żaby pasożytów, które dzika karmówka może zawierać).

Rozmnażanie: Brak jest informacji o udanym rozrodzie Kassina senegalensis. Ze względu na pokrywające się obszary występowania K. senegalensis i K. maculata, oraz ich bliskie pokrewieństwo, można przypuszczać, że rozmnażają się w podobnych warunkach. Na czas rozrodu stosujemy więc taki sam sposób jak przy K. maculata. Przekładamy żaby do dużego pojemnika z wodą o głębokości 2-3 cm (rzecz jasna, można pokusić się o głębszy zbiornik, nawet do 10cm głębokości) i niewielką wysepką, w którym wilgotność osiąga 100%. Płazy karmimy obficie, zabierając po jakimś czasie to, czego nie zdołały zjeść. Po dwóch lub trzech tygodniach pojawia się pierwszy skrzek. Przekładamy go do akwarium o pojemności 60l lub więcej, gdzie woda ma temperaturę 22-26 stopni, a woda jest dość miękka (w naturze, płazy rozmnażają się w kałużach z deszczówką). Po dwóch tygodniach wykluwają się wszystkożerne kijanki. Rozwój trwa od 48 do 92 dni. W tym czasie postępujemy tak, jak z kijankami większości innych płazów, na przykład kumaków dalekowschodnich. Młode płazy przekładamy do faunaboxa, gdzie obficie je karmimy i często doglądamy. Gdy osiągną długość około 2cm możemy wpuścić je do zbiornika rodziców.

Uwagi: Kassiny, ze względu na swoją sprawność i szybkość, bardzo łatwo wydostają się z terrariów. Jedyną opcją są terraria z drzwiczkami. Nawet najmniejsze szpary mogą posłużyć im za drogę ucieczki. Warto pamiętać o dokładnym zamykaniu terrarium.
Żabki te nie przejawiają agresji w stosunku do innych płazów podobnej wielkości (chociaż trzymanie w terrarium wielogatunkowym nie jest zalecane, zwłaszcza przez początkujących hodowców. Jedynymi płazami, które mogłyby w teorii mieszkać razem z nimi są podobnej wielkości gatunki z rodziny Hyperolidae.).

Publikacja: 28.08.2014 Opracowanie: Marcin Poznański Źródła:

Na podstawie własnych doświadczeń oraz przy konsultacji z Kamilem Kowalskim (który rozmnożył Kassina maculata)

Copyright: Amphibia.net.pl 2006-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Kontakt|Informacje|Regulamin|Reklama|Współpraca