Wygląd i budowa: W czaszce parzyste kości podniebienie i czołowo ciemieniowe, źrenica pionowa, w kręgosłupie 8 holochordalnych kręgów przedkrzyżowych i wszystkie są proceliczne, z wyjątkiem ostatniego który jest dwuwklęsły, brak żeber. Rozmiar tych żab waha się miedzy 6-7,5 cm, przy czym samce są większe od samic. Samce posiadają mocno czarne rezonatory, co jest najbardziej widocznym dymorfizmem płciowym. Na tylnich nogach jaskrawe, piękne czerwone ubarwienie, natomiast cala żaba jest szarobrązowa, w ciemne plamki otoczone złotymi obwódkami.
Występowanie: Afryka na południe od Sahary.
Żywienie: Wszystkie małe bezkręgowce. Mączniaki, świerszcze, karaczany karmowe. Gatunek ten nie jest w żaden sposób problemowy, jeśli chodzi o żywienie, zbiera wszystko co się rusza i z każdego miejsca.
Terrarium: 70x30x40 dla 6 osobników. Powinno posiadać wiele kryjówek, roślin ( najlepiej żywe, z możliwością składania w tórym zwabiają samice, po czym normalnie samica powinna zachować się jak u innych gatunków, lecz niestety z braku informacji nie jestem w stanie opisać co się dzieje.
Tryb życia: Są to żaby nocne. Bardzo trudno jest je zobaczyć w dzień podczas którego są bardzo dobrze pochowane w swoich kryjówkach. Są to żaby stadne, gdyż nawet jeśli terrarium jest sporych rozmiarów, większość żab znajduje się w jednej kryjówce, dlatego teznich skrzeku, dendrobatesy itp.), baseny z woda, w których poziom wody nie powinien przekraczać 2 cm, tak aby rezonator samca mógł wystawać ponad lustro wody. Temperatura w dzień powinna wahać się miedzy 22-25 stopni, w nocy natomiast miedzy 20 a 23 stopni. Wilgotność w porze suchej około 60 % natomiast w porze wilgotnej nawet do 90 %, w normalnym okresie ok. 70 %. Podłożem może być żwirek, gdyż wysoka wilgotność mogłaby powodować gnicie torfu czy kokosu. Oświetlenie nie powinno być jaskrawe, gdyż żaby te żyją raczej w ciemnych lasach, gdzie światło dociera z trudnością.
Rozmnażanie: Gatunek ten jest bardzo mało znany w Polsce, dlatego też rozmnażanie jest bardzo trudne, lecz na pewno możliwe jeśli spełni się odpowiednie warunki. Miedzy sierpniem a październikiem musi nastąpić bardzo intensywna pora deszczowa, przy czym wilgotność musi przekraczać 90 %, co jest bardzo trudne do uzyskania. Natomiast między majem a czerwcem powinna wystąpić jedno miesięczna pora sucha, gdzie wilgotność powinna spaść do 40-60 %, czyli do wilgotności pokojowej. Jeśli chcemy rozmnożyć ten gatunek powinniśmy trzymać małe stado, przy 2 czy 3 osobnikach osiągniecie tego celu będzie o wiele trudniejsze. Samce wydają odgłos godowy k ich kryjówki powinny być na tyle duże aby pomieściły kilka żab. Oprócz tego są bardzo płochliwe.
Uwagi dodatkowe: Jest to gatunek na pewno dla początkujących hodowców, gdyż nie ma z nim żadnych problemów, jędza, rosną bez problemów, nie występują u nich żadne choroby. Jednak, jeśli chcemy je rozmnożyć, jest to już zadanie dla kogoś zaawansowanego. Ze względu na ciągłe poszerzanie się mojej wiedzy i mojego doświadczenia na temat tego gatunku, chętnie udzielę więcej informacji, jak również wymienienie się nimi pod e-mailem. W miarę możliwości będę starał się uzupełniać ten opis gdyż wiem ze nie jest on wystarczający dla kogoś kto profesjonalnie chciałby zająć się tym gatunkiem.
"Encyklopedia współczesnych płazów i gadów" Piotr Sura
Copyright: Amphibia.net.pl 2006-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kontakt|Informacje|Regulamin|Reklama|Współpraca