Informacje ogólne: Niezgrabny płaz o masywnej budowie ciała. Posiada bardzo szeroki pysk i krótkie nogi. Grzbiet pokryty licznymi brodawkami, zielony z brązowymi, oliwkowymi lub innymi plamami (w zależności od odmiany barwnej).
Występowanie: Występuje w Argentynie, Paragwaju i południowej Brazylii. W dzień a także często w nocy przebywa w warstwie ściółki, sponad której wystają tylko oczy.
Środowisko życia: Wilgotny las równikowy.
Wiek: Średnio dożywają 8 lat. Choć gdy mają idealne warunki mogą żyć kilka lat dłużej.
Wygląd: Są dość potężne i niezbyt zwinne żaby. Są bardzo kolorowe i występuję różne odmiany barwne. A jak sama nazwa wskazuje posiadają dwa rogi, które znajdują się nad oczami. Na grzbiecie posiadają brodawkową skórę.
Wzrost: Samice dorastają do 12cm, samce nie przekraczają długości 8cm
Wielkość terrarium: Żaby Rogate trzymamy przeważnie pojedynczo, dla jednego osobnika wystarczy terrarium o wymiarach 50x30x30 (dł/szer/wys), dlatego iż są to z reguły leniwe płazy i przemieszczają się bardzo rzadko
Wystrój: Najlepiej jako podłoża użyć torfu wymieszanego z ziemią leśną lub włókno kokosowe, ponieważ żaba rogata bardzo lubi się zakopywać, a gdy się zakopie to widać jej już tylko czubek nosa. Możemy też użyć mchu, który bardzo ładnie się prezentuje w terrarium. Ale pamiętajmy, aby nie był to mech, który jest chroniony. Rośliny, które umieścimy w terrarium muszą być bardzo dobrze umocowane, najlepiej, aby były w doniczkach, ponieważ nasz pupil może je wykopać. Można umieścić lubiące wilgoć rośliny. W terrarium powinien też być basen, w którym żaba bez problemów może się wykąpać. Podłoże terrarium musi być cały czas wilgotne i wymieniane dość często, bo żaby te bardzo je brudzą. Powinniśmy też zaoferować jej kryjówkę, może to być połówka kokosa, jaskinia kupiona w sklepie zoologicznym, albo coś jeszcze innego.
Temperatura w zbiorniku: W dzień 25 -20 C. Gdy temperatura będzie niższa, żaba może zacząć źle trawić pokarm. W nocy 20-25 C
Ogrzewanie: Miejsce chowu najlepiej ogrzać żarówką umieszczoną w jednym z rogów terrarium tak, aby żaba mogła wybrać, gdzie woli się znajdować. Osobiście polecam żarówkę halogenową
Oświetlenie: Żarówka, która będzie ogrzewać powinna być wystarczającym źródłem światła do terrarium.
Pożywienie: Żabki to powinny mieć urozmaiconą dietę, witaminizowaną, co jakiś czas. Najbardziej pełnowartościowym pokarmem są myszy i noworodki mysie, ale możemy tez żabie podawać świerszcze, karaczany, dżdżownice, szarańczę, ryby akwariowe (mieczyki, molinezje), Młode żabki powinny być karmione codziennie, dorosłe raz w tygodniu.
Copyright: Amphibia.net.pl 2006-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Kontakt|Informacje|Regulamin|Reklama|Współpraca