Bufo melanostictus (Schneider, 1799) - Ropucha azjatycka

zobacz cały album

Hodowla gatunku

Wstęp: Ropucha azjatycka obok Ropuchy Agi cieszy się coraz większą popularnością wśród terrarystów. Wymagania gatunku są zbliżone do wymagań Agi, a jego hodowla nie jest wyjątkowo trudna. Poleca się ją początkującym i średnio zaawansowanym terrarystom.

Terrarium: Dla 1-2 osobników wystarczający jest zbiornik o wymiarach 60x40x40 cm. Urządzamy go opierając się na tropikalnym biotopie. Na dno wsypujemy grubą, pulchną warstwę torfu i mchu lub ziemii, w której ropuchy będą mogły się zagrzebywać. Z roślin wybieramy silne gatunki, których korzenie zabezpieczamy dużymi kamieniami, przed wykopaniem lub sadzimy je w doniczkach. Jako dodatkowe dekoracje możemy użyć kamienie, kawałki kory, konary, przy czym trzeba pamiętać, że muszą one być odpowiednio ułożone, aby wrazie podkopu nie przygniotły zwierzęcia. W terrarium należy również umieścić nieduży basenik z wodą, z którego ropuchy będą mogły bezproblemu wyjść. Temperaturę w dzień utrzymujemy na poziomie 25-27°C, nocą 20-23°C. Wilgotność powinna wynosić 70-90%.

Żywienie: Ze względu na nocną aktywność, ropuchę karmimy wieczorem. Możemy jej podawać świerszcze, dżdżownice, pasikoniki, karaczany, a dużym osobnikom również małe myszy i szarańcze.

Rozmnażanie: Aby zachęcić pary do godów, warto jest zimować ropuchy, a następnie symulować w terrarium obfite opady deszczu, po których samce wejdą do wody i zaczną wydawać odgłosy godowe. Po czym połączą się z samicami (ampleksus) i nastąpi składanie skrzeku.

Odchów larw: Po złożeniu, skrzek przetrzymujemy w osobnym zbiorniku z czystą, natlenioną wodą. Kijanki karmimy drobnym żywym pokarmem, takim jak rozwielitka, artemia i oczlik, oraz suchym pokarmem dla narybku.

Zimowanie: Nie jest wymagane, jednak sprzyja aktywności rozrodczej. Od grudnia do kwietnia obniżamy wilgotność, temperaturę, podajemy mniej pokarmu i skracamy czas oświetlania.

Dodatkowe uwagi: Gatunek bardzo szybko się oswaja, przyjmuje wtedy chętnie pokarm z ręki. Większość osobników pochodzi z odłowu.

Rejestracja: Nie wymaga żadnych dokumentów.

Publikacja: 27.06.2007 Autor: Wojciech Różański Źródła:

"Terrarium - poradnik dla początkujących" Thomas van Kampen

Copyright: Amphibia.net.pl 2006-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Kontakt|Informacje|Regulamin|Reklama|Współpraca