Ambystoma mexicanum (Shaw, 1789) - Ambystoma meksykańska

zobacz cały album

Hodowla gatunku

Wstęp: Aksolotl, jeśli zapewni się mu odpowiednie warunki i powierzchnię, nie sprawia większych kłopotów, dlatego jest chętnie hodowany nawet przez średnio doświadczonych terrarystów.

Akwarium: Jak już wspomniałem aksolotle wymagają dość dużej powierzchni, dlatego pomieszczenie hodowlane powinno być odpowiedniej wielkości. Dla 3 osobników poleca się akwarium o wymiarach 100 cm x 40 cm x 40 cm (dł. x szer. x wys.). Poziom wody minimalnie powinien wynosić 15 cm, należy przy tym pamiętać, aby był przynajmniej 10 cm niższy od wysokości akwarium, co zapobiegnie ucieczce. Na dno można wsypać żwirek lub piasek, w przypadku zastosowania pierwszego, należy dopasować taką wielkość kamyczków, aby nie były one zjadane prze płaza. Na wystrój powinny się składać silne rośliny wodne takie jak, rogatek lub moczarka, dodatkowym elementem mogą być skałki oraz zatopione korzenie, które stworzą odpowiednie kryjówki. Woda w akwarium musi być zawsze czysta, najlepiej zastosować filtr akwariowy (który dodatkowo dostarcza tlen), a poza tym, raz na tydzień, podmieniać ? wody. Oświetlenie, nie powinno być zbyt jasne, aksolotle najlepiej czują się w zacienionych zbiornikach. Ogrzewanie jest raczej zbędne, woda powinna wynosić 18°C.

Żywienie: W niewoli tym płazom pokarm podajemy 3 razy w tygodniu: rureczniki, ochotki, dżdżownice, wodzienie, artemie, dafnie, niewielkie rybki i wrzucane na powierzchnię świerszcze i muchy. Można też stosować pokarm mrożony dla ryb akwariowych. Przy karmieniu radzę używać pincety, podawanie pokarmu ręką, może zakończyć się nie miły ugryzieniem. Należy pamiętać, aby zawsze usuwać resztki pokarmu.

Rozmnażanie: Jeśli chcemy rozmnażać aksolotle, to wcześniej trzeba stworzyć odpowiednią symulacje zimowania (opisane poniżej). Następnie po przezimowaniu systematycznie podnosimy temperaturę do 20°C. Wtedy nasze płazy rozpoczynają gody, podczas których następuje zapłodnienie. W kolejnych dniach samica składa jaja, w postaci galaretowatych kłębów. Jaja przenosimy do osobnego akwarium z dobrze natlenioną wodą o temperaturze 20-22°C. W takich warunkach po około 10-20 dniach wylęgają się pierwsze larwy.

Odchów larw: Osobniki larwalne karmimy rurecznikami i ochotką. Są one bardzo żarłoczne, więc aby zapobiec kanibalizmu, pokarm podajemy dwa razy dziennie. Podobnie jak u dużych osobników, niezbędna jest filtracja wody, oraz usuwanie niezjedzonych resztek pokarmu. Wystrój pomieszczenia dla larw, niczym nie odbiega od akwarium osobników dorosłych. Młode osiągają dojrzałość płciową po upływie 6-18 miesięcy, w zależności od warunków jakie im zapewnimy. Jednak rozmnażać powinno się dopiero 2-3 letnie osobniki.

Zimowanie: Zimowanie nie jest konieczne, chyba że chcemy rozmnożyć nasze osobniki. Wtedy należy rozdzielić samice od samców i przezimować zwierzęta w temperaturze 5-10°C. W okresie hibernacji, nie podajemy pokarmu i zmniejszamy intensywność oświetlenia. Po upływie 3-5 miesięcy, łączymy ponownie obie płci, i podnosimy temperaturę o 2°C na dzień, aż dojdzie do 20°C.
Więcej o zimowaniu w artykule: Zimowanie aksolotla.

Dodatkowe uwagi: Skóra tych zwierząt jest bardzo delikatna i śliska, dlatego chcąc przenieść aksolotla, najlepiej wziąć go w wilgotną szmatkę.

Rejestracja: Tak, wymagana.

Publikacja: 10.05.2007 Autor: Wojciech Różański

Copyright: Amphibia.net.pl 2006-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Kontakt|Informacje|Regulamin|Reklama|Współpraca