Układ pokarmowy żaby

Układ pokarmowy żaby

System trawienny żaby zaczyna się od jamy gębowej, wewnątrz której wzdłuż górnej szczęki ułożone są tzw. zęby lemieszowe - mające postać szczątkową. Są one zbyt małe, aby zwierze mogło użyć ich do złapania lub pogryzienia ofiary, służą zatem do przytrzymywania oraz zgniatania pokarmu przed połknięciem. Natomiast do chwytania pokarmu służy wyspecjalizowany język. Jest on przyczepiony w przedniej części jamy gębowej i ułożony w taki sposób, że żaba może szybko wyrzucić go na zewnątrz, aby pochwycić poruszającą się zdobycz. Powierzchnia języka jest lepka, co ułatwia polowanie. Złapany pokarm przechodzi przez przełyk do żołądka. Jeżeli żaba przypadkiem połknie pokarm podrażniający żołądek (np. mrówkę lub osę) zostaje on szybko zwrócony przez otwór gębowy, przy czym żaba charakterystycznie ociera pyskiem o podłoże. W żołądku pokarm jest wstępnie rozkładany przez kwasy żołądkowe, następnie przechodzi przez dwunastnicę do jelita cienkiego, gdzie enzymy trawienne wydzielają składniki pokarmowe. Po tym procesie resztki strawionego pokarmu przechodzą do jelita grubego, tam dzielone są na stałe i ciekłe. Ciekłe gromadzą się w pęcherzu moczowym, natomiast stałe w kloace. Wszystkie odchody opuszczają układ wpierw przez kloakę i ostatecznie przez otwór kloakalny.

W narządach układu trawiennego żaby zachodzą zmiany w zależności od cyklu rocznego. Najmniejsza grubość błony śluzowej przewodu pokarmowego jest w stanie jego spoczynku, czyli w okresie godowym, oraz w czasie składania jaj. W kolejnych okresach następuje wzrost ciężaru przewodu pokarmowego oraz zwiększanie się grubości jego błony śluzowej. Maksymalna grubość fałdów błony śluzowej żołądka i jelit przypada na okres aktywnego i intensywnego żerowania.

Ciężar przewodu pokarmowego jest wyraźnie większy u samic niż u samców. Wiąże się to ze znacznie większą żarłocznością tych pierwszych, co jest uzasadnione koniecznością, zmagazynowania przez nie dużych ilości materiałów odżywczych, potrzebnych do rozwoju jajników. U samic żab i innych płazów hodowanych w terrarium, jajniki często mogą nie uzyskać odpowiedniego stopnia rozwoju, wskutek nieodpowiedniego lub skąpego żywienia.

Publikacja: 23.10.2007 Autor: Evereen Źródła:

"Biologia" Claude A. Villee

"Płazy i gady krajowe" Włodzimierz Juszczyk

Copyright: Amphibia.net.pl 2006-2022. Wszystkie prawa zastrzeżone.

Kontakt|Informacje|Regulamin|Reklama|Współpraca